Zawiesia wężowe (zawiesia bezkońcowe) wykonane są z poliestru. Używane są głównie do przenoszenia elementów wrażliwych na różnego rodzaju otarcia, posiadających powłoki malarskie, etc. Zawiesia te wykorzystuje się głównie do podnoszenia elementów które nie posiadają własnych punktów mocowania. Używane są do podnoszenia ładunku poprzez jego opasanie. Zawiesia wężowe są odporne na warunki atmosferyczne. Każde zawiesie o określonej wytrzymałości wykonane jest materiału o określonym kolorze w celu łatwiejszej identyfikacji. Zawiesia te są odporne na działanie kwasów mineralnych oraz olejów, benzyn i smarów. Występują w różnych długościach i wytrzymałościach. Wszystkie nasze zawiesia wężowe spełniają wymagania normy PN-EN 1492-2.

W naszej ofercie zawiesia wężowe dostępne są:

 • w długościach od 1 m do 10 m,
 • wytrzymałościach od 1 tony do 10 ton.

Istnieje możliwość wykonania zawiesi o innych parametrach na zamówienie.

Zawiesie wężowe

Zawiesie wężowe - budowa

Zawiesia te mają postać kołowych, poliestrowych rękawów o połączonych końcach. Z tego powodu są także nazywane są także jako zawiesia bezkońcowe. Wykonane są one z materiału poliestrowego o odpowiedniej szerokości i wytrzymałości. Posiadają tzw. rdzeń wykonany ze specjalnego zwoju poliestrowego oraz rękaw o okrągłym przekroju, w którym ten rdzeń jest umieszczony. W zależności od szerokości materiału, zawiesia dostępne są w różnych wytrzymałościach czyli różnych dopuszczalnych obciążeniach roboczych (DOR).

Zastosowanie zawiesi wężowych

Zawiesia wężowe z reguły są mocowane na ładunku poprzez jego opasanie przy pomocy wykonanych z nich pętli, na tzw. “zacisk” lub “na zaciąg”. Drugi koniec zawiesia jest podwieszany natomiast do dźwigu lub podnośnika. Na tak umocowanym elemencie, przy jego podnoszeniu, następuje samoczynne zaciśnięcie i zablokowanie zawiesia.

Zawiesia kołowe, zawiesia bezkońcowe) wykorzystuje się z reguły do transportu elementów nieposiadających własnych uchwytów, punktów zaczepowych lub przez które nie można przewlec zawiesi pasowych. Tak jak już to zostało wcześniej powiedziane, stosuje się je także przy przenoszeniu delikatnych, podatnych na uszkodzenia ładunków, gdyż są delikatne i nie rysują transportowanych przedmiotów. Oprócz tego zawiesia te mogą być wykorzystywane także do ustawiania i mocowania podłużnych elementów w pionie jak słupy i żerdzie energetyczne. Zawiesia wężowe wykorzystuje się także tam gdzie nie jest możliwe użycie haków. Używa się ich do transportu przedmiotów i elementów specjalnego przeznaczenia (jak np. wodowanie łodzi czy jachtów), materiałów o nietypowych kształtach czy też narażonych na szczególne uszkodzenia.

Obciążenie zawiesia wężowego

Dopuszczalne obciążenie robocze (DOR/WLL) dla zawiesi wężowych dostępnych w standardzie w naszej ofercie wynosi od 1 tony do 10 ton. DOR oprócz wytrzymałości materiału z którego wykonane jest zawiesie, zależne jest także od takich czynników jak sposób użytego mocowania zawiesia czy kąty pracy jego pracy. Wartość dopuszczalnego obciążenia roboczego (WLL) powinna zostać każdorazowo ustalona przed użyciem zawiesia. Informacje te możemy odczytać z etykiety zawiesia. Dlatego tak ważne jest aby zawiesie posiadało etykietę, a dane na niej były czytelne.

Zestawienie parametrów zawiesi wężowych:

Zawiesia wężowe - parametry

Bezpieczeństwo zawiesi wężowych

Zawiesia wężowe bardzo często pracują w niesprzyjających warunkach klimatycznych lub środowiskowych. Od bezpieczeństwa zawiesia często zależy zdrowie lub życie osób pracujących w jego sąsiedztwie. Z tego też względu powinno im się stawiać najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Poprzez zachowanie tych wymagań mamy pewność, że bezpieczeństwo ludzi oraz przenoszonego ładunku będzie na wysokim poziomie. Oczywiście samo zawiesie, choćby nawet najlepszej jakości, nie zapewni pełnego bezpieczeństwa jeśli nie będzie poprawnie eksploatowane czy przechowywane. Wszystkie oferowane przez nas zawiesia wężowe są zgodne z normą PN-EN 1492-2.

Kupując u nas zawiesia wężowe zyskujesz:

Zawiesia wężowe w naszej ofercie

W naszej standardowej ofercie znajdują się następujące zawiesia wężowe w podziale na dopuszczalne obciążenie robocze (DOR/WILL):

 • zawiesia wężowe 1t; 2t; 3t; 4t; 5t; 6t; 8t; 10t; 12t; 15t

Zawiesia o większych wytrzymałościach na życzenie klienta

Zawiesia wężowe
Dane techniczne:
 • Dopuszczalne obciążenie robocze – DOR/WLL: 1 tona – 10 ton
 • Długość zawiesia: od 1 m do 10 m (inne dostępne na zamówienie)
 • Materiał: poliester (PES)
 • Temperatura pacy: -40°C – 100°C
 • Współczynnik bezpieczeństwa: 7:1
 • Gwarancja: 12 mies.
 • Zgodność: norma PN-EN 1492-2, CE
 • Data produkcji: bieżąca

Wykonujemy także nietypowe zawiesia wężowe!

Jeśli poszukujesz zawiesia wężowego o innych parametrach kontaktuj się z nami. Zamówienia takie realizujemy średnio w 3 dni robocze.

Nie znalazłeś czego szukasz?

Napisz w formularzu obok, czego potrzebujesz.
Realizujemy także zamówienia nietypowe i niestandardowe.

Możesz także do nas zadzwonić w tej sprawie:


+48 518 711 647

lub wysłać e-mail:


biuro@pasy-transportowe.eu