Strona główna » Produkty » Zawiesia dźwigowe » Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe wykonane z odpowiedniego rodzaju stali. Dzięki temu zawiesia łańcuchowe są najmocniejszym rodzajem zawiesi dźwigowych, odpornym na różne niekorzystne czynniki występujące przy zawiesiach poliestrowych jak np. przetarcia czy wysokie temperatury (powyżej 100°C). Najpopularniejsze są zawiesia łańcuchowe wykonane w klasie 8 i takie znajdują się w naszej ofercie. Zawiesia łańcuchowe innych klas są rzadko używane ale dostępne na zamówienie.

Zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe

Zawiesie łańcuchowe - budowa

Zawiesie łańcuchowe zbudowane jest z cięgien wykonanych z łańcucha i zakończonych hakami. Zastosowane haki mogą być różnego typu w zależności od zastosowań do których chcemy użyć zawiesi. Cięgna połączone są z głównym ogniwem (ogniwem łączącym), które jest jednocześnie elementem mocowania zawiesia do podnośnika czy dźwigu.

Zastosowanie zawiesi łańcuchowych

Zawiesie łańcuchowe mocowane jest do ładunku poprzez haki na końcach cięgien. Ponadto zawiesia te mają możliwość skracania cięgien poprzez zastosowanie haków skracających. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie ładunków o nieregularnych kształtach, do transportu których należy wykorzystać zawiesie o różnych długościach cięgien. Zawiesia te są z reguły wykorzystywane do podnoszenia elementów i ładunków które posiadają własne uchwyty lub punkty zaczepowe, ale mogą być także wykorzystywane do mocowania przez opasanie.

W naszej ofercie znajdują się zawiesia jednocięgnowe (1 cięgnowe), dwucięgnowe (2 cięgnowe) oraz czterocięgnowe (4 cięgnowe).

Bezpieczeństwo zawiesi łańcuchowych

Z racji tego, iż zawiesia łańcuchowe bardzo często pracują w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych, wymaga się aby spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa powinny spełniać także w przypadku gdy pracują w bezpośrednim sąsiedztwie osób. Dzięki wysokiej jakości zawiesi mamy pewność, że bezpieczeństwo ludzi i ładunku będzie należycie zachowane. Oczywiście sama wysoka jakość zawiesia i zgodność z normami to nie wszystko. Do zachowania maksimum bezpieczeństwa zawiesia łańcuchowego wymagana jest także jego poprawna eksploatacja, konserwacja oraz przeglądy. Wszystkie oferowane przez nas zawiesia łańcuchowe są zgodne z normą PN-EN 818-4.

Zestawienie parametrów zawiesi łańcuchowych:

Zawiesia łańcuchowe - zestawienie

Kupując u nas zawiesia łańcuchowe zyskujesz:

Zawiesie łańcuchowe 1 cięgnowe (jednocięgnowe) klasa 8

Zawiesie łańcuchowe 1 cięgnowe - budowa

Zawiesie łańcuchowe 1 cięgnowe zbudowane jest z cięgna wykonanego z łańcucha i zakończonego hakiem z zapadką. Cięgno połączone jest z głównym ogniwem (ogniwem łączącym), które jest jednocześnie elementem mocowania zawiesia łańcuchowego 1 cięgnowego do podnośnika lub dźwigu. Ponadto zawiesie łańcuchowe 1 cięgnowe wyposażone jest w hak skracający przy ogniwie głównym, dzięki czemu ma możliwość skracania cięgnach.

Zawiesie łańcuchowe jednocięgnowe - mocowanie

Zawiesia łańcuchowe jednocięgnowe mogą być wykorzystywane do transportu elementów wyposażonych w jeden uchwyt zaczepowy (punkt zaczepienia). Mogą być także wykorzystywane do transportu elementów poprzez ich obwiązanie (jeśli nie posiadają one punktu zaczepowego).

Obciążenie zawiesia łańcuchowego 1 cięgnowego

Dopuszczalne obciążenie robocze (DOR) dla zawiesi łańcuchowych 1 cięgnowych dostępnych w standardzie w naszej ofercie wynosi od 1,12 tony do 2 ton (inne obciążenia dostępne na zamówienie). DOR zależne jest od takich czynników jak wytrzymałość elementów z których zostało wykonane zawiesie, sposobu użytego mocowania czy warunków pracy. Wartość DOR powinna zostać każdorazowo ustalona przed użyciem zawiesia. Informacje te możemy odczytać z tabliczki znamionowej zawiesia.

Zawiesia łańcuchowe 1 cięgnowe - zastosowanie

Zawiesia łańcuchowe 1 cięgnowe (jednocięgnowe) stosowane są głównie do transportu i podnoszenia przedmiotów i ładunków. Głównie są wykorzystywane np. w przemyśle hutniczym, stoczniowym oraz produkcji, czyli wszędzie tam gdzie praca zawiesia odbywa się w warunkach narażenia na uszkodzenia mechaniczne.

Zawiesie łańcuchowe 1 cięgnowe
Dane techniczne:
 • Materiał: stal – zawiesia klasy 8
 • Dopuszczalne obciążenie robocze – DOR: 1,12 tony – 2 tony
 • Długość zawiesia: 2 m (inne dostępne na zamówienie)
 • Temperatura pacy: -40°C – 200°C (200°C – 400°C z ograniczeniami)
 • Łańcuch: ø6, ø8
 • Wyposażenie: hak skracający
 • Współczynnik bezpieczeństwa: 4:1
 • Gwarancja: 12 mies.
 • Zgodność: norma PN-EN 818-4, CE
 • Data produkcji: bieżąca

Zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe (dwucięgnowe) klasa 8

Zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe - budowa

Zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe zbudowane jest z dwóch sztuk cięgien wykonanych z łańcucha i zakończonych hakami z zapadką. Cięgna połączone są z głównym ogniwem, zwanym też ogniwem łączącym. Ogniwo łączące jest jednocześnie elementem przez które zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe zostaje podwieszone do podnośnika lub dźwigu. Ponadto zawiesia łańcuchowe 2 cięgnowe wyposażone są w haki skracające przy ogniwie głównym. Dzięki temu mają możliwość skracania cięgien co jest przydatne w przypadku przenoszenia elementów o nieregularnych kształtach, do transportu których należy wykorzystać właśnie zawiesie łańcuchowe o różnych długościach cięgien.

Zawiesie łańcuchowe dwucięgnowe - mocowanie

Zawiesia łańcuchowe 2 cięgnowe mogą być wykorzystywane do transportu elementów wyposażonych w dwa uchwyty zaczepowe zwane punktami zaczepienia. Mogą być także wykorzystywane do transportu elementów nie posiadających punktów zaczepowych, poprzez ich obwiązanie.

Obciążenie zawiesia łańcuchowego 2 cięgnowego

Dla zawiesi łańcuchowych 2 cięgnowych, dostępnych standardowo w naszej ofercie, dopuszczalne obciążenie robocze (DOR) wynosi od 1,6 tony do 2,8 tony (inne obciążenia na zamówienia). Dopuszczalne obciążenie robocze zależne jest od kilku takich czynników takich jak wytrzymałość elementów z których zostało wykonane zawiesie, sposobu wykonanego mocowania czy warunków w jakich będzie pracować zawiesie. Wartość DOR powinna zostać każdorazowo ustalona przed użyciem zawiesia łańcuchowego. Informacje te możemy odczytać z tabliczki znamionowej zawiesia.

Zawiesia łańcuchowe 2 cięgnowe - zastosowanie

Zawiesia łańcuchowe 2 cięgnowie (dwucięgnowe) stosowane są głównie w przemyśle ciężkim do podnoszenia i transportu ładunków i innych elementów. Wykorzystywane są np. w przemyśle hutniczym, stoczniowym oraz produkcji maszynowej czyli wszędzie tam gdzie zawiesie pracuje w trudnych warunkach, z narażeniem na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki klimatyczne.

Zawiesie łańcuchowe 2 cięgnowe
Dane techniczne:
 • Materiał: stal – zawiesia klasy 8
 • Dopuszczalne obciążenie robocze – DOR: 1,6 tony – 2,8 tony
 • Długość zawiesia: 2 m (inne dostępne na zamówienie)
 • Temperatura pacy: -40°C – 200°C (200°C – 400°C z ograniczeniami)
 • Łańcuch: ø6, ø8
 • Wyposażenie: hak skracający
 • Współczynnik bezpieczeństwa: 4:1
 • Gwarancja: 12 mies.
 • Zgodność: norma PN-EN 818-4, CE
 • Data produkcji: bieżąca

Zawiesie łańcuchowe 4 cięgnowe (czterocięgnowe) klasa 8

Zawiesie łańcuchowe 4 cięgnowe - budowa

Zawiesie łańcuchowe 4 cięgnowe zbudowane jest z czerech sztuk cięgien wykonanych z łańcucha i zakończonych hakami z zapadką. Cięgna przy pomocy dodatkowych ogniw łączone są w pary, a te z kolei połączone są z głównym ogniwem (ogniwem łączącym). To z kolei jest jednocześnie elementem mocowania zawiesia łańcuchowego 4 cięgnowego do podnośnika, dźwigu lub suwnicy. Oprócz tego zawiesia łańcuchowe 4 cięgnowe wyposażone są w haki skracające przy ogniwie głównym. Dzięki tym hakom istnieje możliwość skracania cięgien co jest przydatne w przypadku przenoszenia elementów o nieregularnych kształtach, gdzie właśnie zachodzi konieczność wykorzystania zawiesi łańcuchowych o regulowanych długościach cięgien.

Zawiesie łańcuchowe czterocięgnowe - mocowanie

Zawiesia łańcuchowe 4 cięgnowe mogą być wykorzystywane do transportu elementów wyposażonych w cztery punkty zaczepienia. Przy ich mocowaniu należy pamiętać, że ich dopuszczalne obciążenie robocze zależy także od kątów pod jakimi będą pracować cięgna zawiesia łańcuchowego.

Obciążenie zawiesia łańcuchowego 4 cięgnowego

W naszej ofercie dla zawiesi łańcuchowych 4 cięgnowych, dopuszczalne obciążenie robocze (DOR) wynosi od 2,36 tony do 4,25 tony (inne obciążenia na zamówienie). Dopuszczalne obciążenie robocze zależne jest od kilku czynników takich jak wytrzymałość elementów z których zostało wykonane zawiesie, kątów pracy cięgien czy warunków w jakich będzie pracować zawiesie. Odpowiednia wartość DOR powinna zostać za każdym razem ustalona przed użyciem zawiesia łańcuchowego. Informacje te możemy odczytać z tabliczki znamionowej zawiesia.

Zawiesia łańcuchowe 4 cięgnowe - zastosowanie

Zawiesia łańcuchowe 4 cięgnowe (czterocięgnowe) wykorzystywane są z reguły w zastosowaniach przemysłowych do podnoszenia i transportu na niewielkie odległości ładunków. Wykorzystywane są np. w przemyśle hutniczym oraz stoczniowym, przy produkcji maszynowej, do transportu kontenerów, czyli tam gdzie zawiesia pracują w trudnych warunkach otoczenia.

Zawiesie łańcuchowe 4 cięgnowe
Dane techniczne:
 • Materiał: stal – zawiesia klasy 8
 • Dopuszczalne obciążenie robocze – DOR: 2,36 tony – 4,25 tony
 • Długość zawiesia: 2 m (inne dostępne na zamówienie)
 • Temperatura pacy: -40°C – 200°C (200°C – 400°C z ograniczeniami)
 • Łańcuch: ø6, ø8
 • Wyposażenie: hak skracający
 • Współczynnik bezpieczeństwa: 4:1
 • Gwarancja: 12 mies.
 • Zgodność: norma PN-EN 818-4, CE
 • Data produkcji: bieżąca

Wykonujemy także nietypowe zawiesia łańcuchowe!

Jeśli poszukujesz zawiesia łańcuchowego o innych parametrach lub z innymi rodzajami haków skontaktuj się z nami. Zamówienia takie realizujemy średnio w 3 dni robocze.

Nie znalazłeś czego szukasz?

Napisz w formularzu obok, czego potrzebujesz.
Realizujemy także zamówienia nietypowe i niestandardowe.

Możesz także do nas zadzwonić w tej sprawie:


+48 518 711 647

lub wysłać e-mail:


biuro@pasy-transportowe.eu