Pasy mocujące, zawiesia - Pytania i odpowiedzi [FAQ]

Jak zabezpieczyć ładunek pasem mocującym? Ile jest potrzebnych pasów mocujących do zabezpieczenia ładunku? Jak założyć pas mocujący? W jakich temperaturach można używać pasów mocujących? Kiedy pas mocujący nie nadaje się do użytku?

Na te i szereg innych pytań postaramy się tutaj odpowiedzieć. Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie – skontaktuj się z nami pod numerem +48 518 711 647 lub pisząc maila na biuro@pasy-transportowe.eu

Nie ma wytycznych czy też tabeli które wprost określają ile pasów mocujących jest potrzebnych aby zabezpieczyć ładunek. Każdorazowo należy dobrać taką ilość pasów mocujących i taki ich rodzaj oraz sposób mocowania, aby zabezpieczyć ładunek w możliwie najszerszym zakresie niekorzystnych czynników jakie mogą na niego oddziaływać w trakcie transportu. Ilość pasów należy tak oszacować aby mocowanie było wystarczająco wytrzymałe i miało prawidłową długość dla danego sposobu użytkowania. Wyznaczając ilość oraz typ pasów mocujących należy także wziąć pod uwagę rodzaj, wagę, kształt, wymiary ładunku oraz współczynnik tarcia pomiędzy podłożem i ładunkiem. Należy także pamiętać o wyborze odpowiedniej metody mocowania pasami transportowymi. Oczywiście elementarną rzeczą jest także nieprzekraczanie parametrów pasa transportowego czyli np. maksymalnego obciążenia roboczego (LC), napięcia wstępnego taśmy (STF) czy kątów nachylenia.

To tylko niektóre ogólne zasady dotyczące zabezpieczania ładunku przy pomocy pasów mocujących. Za każdym razem, kiedy mamy wątpliwości co do tego jak i ile pasów użyć należy odnieść się do normy PN-EN 12195-1 która będzie tutaj pomocna.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów mocujących zapraszamy do naszego sklepu z pasami mocującymi

Po opasaniu ładunku lub zamocowaniu haków pasa mocującego w punktach zaczepowych, należy taśmę pasa mocującego wprowadzić od spodu w szczelinę napinacza. Następnie należy wstępnie naciągnąć taśmę pasa mocującego, aż do uzyskania oporu będącego efektem ręcznego naprężenia pasa. Dokonać właściwego naprężenia pasa mocującego przy pomocy ruchów rękojeści napinacza. Aby mocowanie było skuteczne, na bęben napinacza powinno zostać nawinięte minimum 1,5 zwoju taśmy, a maksymalnie 3 zwoje taśmy. Podczas naprężania pasa nie należy stosować przedłużek na rękojeści napinacza, aby nie przekroczyć dopuszczalnej siły napinania (SHF) gdyż może się to skończyć uszkodzeniem napinacza. Po naprężeniu pasa mocującego należy ustawić dźwignię napinacza w odpowiedniej pozycji skutkującej zamknięciem napinacza.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów mocujących zapraszamy do naszego sklepu z pasami transportowymi.

Niestety w Polsce jeszcze w wielu środowiskach panuje przeświadczenie, że pasy mocujące można używać do chwili aż dojdzie do ich uszkodzenia, co jest oczywiście kardynalnym błędem. Świadomość na temat bezpieczeństwa pasów mocujących się cały czas poprawia, niemniej jednak warto przypomnieć kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem. Pasy mocujące należy bezwzględnie wycofać z użytkowania w przypadku zauważenia uszkodzeń mechanicznych takich jak: uszkodzenia szwów, uszkodzenia taśmy (przetarcie, przecięcie, naderwanie włókien), odkształcenia haków oraz napinacza, pęknięć czy wyraźnych śladów korozji. Pas mocujący należy wycofać z eksploatacji w przypadku braku przy nim etykiety lub niemożności odczytania jej. Należy także pamiętać, iż pas mocujący z reguły ulega uszkodzeniom (nawet niewidocznym) w przypadku działania temperatur poza zakresem temperatur dozwolonych oraz środków chemicznych (poza tymi na które materiał pasa jest odporny). Pasy mocujące należy wycofać w przypadku zmiany kształtu (przekroju) taśmy (nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń) w postaci np. jej “napuchnięcia”, powstania przewężenia, etc.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów mocujących zapraszamy do naszego sklepu z pasami mocującymi.

Wszystko zależy od materiału taśmy z jakiej został wykonany pas mocujący.

  • Najpopularniejsze pasy poliestrowe (PES) mogą być eksploatowane w zakresie temperatur od -40 °C do 100 °C. Warto pamiętać aby w skrajnych zakresach temperatur szczególnie dokładnie kontrolować wykonane przy użyciu pasa mocowanie. Podobnie należy postępować w przypadku dużych zmian temperatury.
    Pasy poliestrowe są odporne na działanie kwasów nieorganicznych (mineralnych), olejów, wilgoci, oparów benzyn, lecz są podatne na działanie zasad/ługów. Efekt oddziaływania substancji chemicznych może się zwiększać się wraz ze wzrostem temperatury.
  • W użytkowaniu mogą być także pasy mocujące wykonane z polipropylenu (PP), których zakres temperatur użytkowania wynosi od -40 °C do 80 °C. Pasy polipropylenowe są słabo podatne na działanie kwasów oraz zasad i są odpowiednie do stosowania tam, gdzie jest wymagana wysoka odporność na substancje chemiczne (inne niż pewne rozpuszczalniki organiczne).
  • Ostatnia grupa to pasy poliamidowe (PA) do użytkowania w zakresie temperatur od -40 °C do 100 °C. Pasy poliamidowe są praktycznie odporne na działanie zasad, jednakże są podatne na działanie kwasów nieorganicznych.

Rodzaj materiału z jakiego został wykonany pas mocujący można rozróżnić po kolorze etykiety jaki się przy nim znajduje.

  • Pasy poliestrowe (PES) mają kolor etykiety niebieski,
  • pasy polipropylenowe (PP) to kolor brązowy,
  • pasy poliamidowe (PA) oznaczone są etykietą koloru zielonego.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów mocujących zapraszamy do naszego sklepu z pasami mocującymi.

Etykieta pasa mocującego powinna zawierać co najmniej takie dane jak: wartości SHF, STF, LC, informację o zakazie podwieszania ładunku, długość pasa, materiał pasa, wydłużeniu pasa, rok produkcji, kod identyfikacyjny i nazwę producenta oraz numer normy.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów mocujących zapraszamy do naszego sklepu z pasami mocującymi.

Nie. Jest to pewien jeszcze dość popularny mit który dotyczy koloru taśmy pasów mocujących. Jeszcze raz trzeba powiedzieć: kolor taśmy pasów mocujących nie określa ich wytrzymałości. Jedyne wiarygodne informacje na temat parametrów pasa mocującego umieszczone są na jego etykiecie. Dlatego tak ważne jest aby każdy pas ją posiadał i była ona czytelna.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych pasów transportowych zapraszamy do naszego sklepu z pasami transportowymi.

Zawiesia pasowe pętlowe powinny zostać bezwzględnie wycofane z eksploatacji, jeśli zaistniał choć jeden poniższy czynnik:

  • zawiesie zostało zdeformowane pod wpływem działania temperatury lub substancji chemicznych,
  • zawiesie nie posiada etykiety znamionowej lub jest ona nieczytelna,
  • zawiesie jest “spuchnięte”,
  • zawiesie jest zerwanie,
  • w zawiesiu występuje przecięcie przędzy w tkaninie w ilości ponad 10% z przekroju taśmy,
  • zawiesie posiada zerwane szwy,
  • istnieje inna wątpliwość co do stanu technicznego zawiesia.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych zawiesi pasowych pętlowych zapraszamy do naszego sklepu z zawiesiami.

Zawiesia wężowe (zawiesia poliestrowe) powinny zostać bezwzględnie wycofane z eksploatacji, jeśli zaistniał choć jeden poniższy czynnik:

  • zawiesie nie posiada etykiety znamionowej lub jest ona nieczytelna,
  • zawiesie zostało zdeformowane pod wpływem działania temperatury lub substancji chemicznych,
  • zawiesie posiada uszkodzony rękaw, odsłaniając włókna nośne,
  • zawiesie posiada uszkodzenie szwu łączącego rękaw,
  • istnieje inna wątpliwość co do stanu technicznego zawiesia.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych zawiesi wężowych zapraszamy do naszego sklepu z zawiesiami.

Zawiesie łańcuchowe powinno zostać wycofane z eksploatacji w przypadku braku tabliczki znamionowej, braku jej czytelności oraz z przeterminowaną datą przeglądu.
Zawiesia łańcuchowe powinny być wycofane z użytku także w przypadku wystąpienia widocznych uszkodzeń takich jak: wszelkiego rodzaju pęknięcia, karby, rysy, przecięcia, ślady zużycia, odkształcenia, uszkodzenia powstałe w wyniku działania wysokiej temperatury, etc.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych zawiesi łańcuchowych zapraszamy do naszego sklepu z zawiesiami.

Etykieta znamionowa zawiesia zwana także przywieszką, wszywką lub metka, to etykieta zawierająca informacje na temat parametrów zawiesia (zawiesia pasowego pętlowego lub zawiesia wężowego) oraz innych danych których podanie jest obligatoryjne.

Jak odczytać etykietę zawiesia pasowego pętlowego lub wężowego – to artykuł objaśniający oznaczenia użyte na etykiecie znamionowej zawiesia.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych zawiesi pętlowych pasowych lub zawiesi wężowych zapraszamy do naszego sklepu z zawiesiami.

Tabliczka znamionowa, zwana także przywieszką lub zawieszką, to tabliczka wykonana ze stali zawierająca podstawowe informacje o zawiesiu. Dane jakie zawiera tabliczka znamionowa zawiesia łańcuchowego, są jedyną wiarygodną informacją na temat jego parametrów. Do każdego zawiesia powinna być dołączona tabliczka znamionowa z czytelnymi danymi.

Jak odczytać tabliczkę znamionową zawiesia łańcuchowego – to artykuł objaśniający oznaczenia użyte na tabliczce znamionowej zawiesia.

Jeśli poszukujesz bezpiecznych zawiesi łańcuchowych zapraszamy do naszego sklepu z zawiesiami.

W naszej firmie realizowane są zamówienia w zasadzie na dowolne zawiesia lub pasy transportowe, także i te których nie ma w standardowej ofercie. W naszym sklepie internetowym posiadamy tylko najbardziej popularny asortyment.

Jeśli jesteś zainteresowany zawiesiem lub pasem o innych parametrach niż te dostępne w naszej standardowej ofercie, zapraszamy do kontaktu w tej sprawie.

Kupując asortyment z naszego sklepu internetowego zyskujesz: